Na początku roku 2024 organizacja "Wi-Fi Alliance" rozpoczęła certyfikację sprzętu zgodnego z nowym standardem Wi-Fi 7. Jest to więc dobra okazja, aby zapoznać się z tą technologią.
Wi-Fi 7 jest następcą opisywanego przez nas standardu sieci bezprzewodowych Wi-Fi 6E, a jego pełna nazwa brzmi: "802.11be Extremely High Throughput". Prace nad Wi-Fi 7 rozpoczęły się w roku 2020 i zmierzały w stronę zwiększenia szybkości transmisji oraz pojemność (tj. liczby równolegle obsługiwanych klientów) sieci. Najważniejsze cechy nowego sandardu to:
- Teoretyczna przepustowość rzędu 40Gbps, producenci układów np. Qualcomm twierdzą jednak, że realistyczna prędkości transmisji danych to 5.8 Gbps.
- Agregowane kanały o szerokości do 320 MHz (160 MHz w Wi-Fi 6E).
- Wykorzystanie pasma 6 GHz, oprócz dotychczasowych 2.4 GHz i 5 GHz (to pasmo było już dostepne w Wi-Fi 6E).
Pasma dostępne w standardzie Wi-Fi 7 (w krajach EU obowiązują
ograniczenia dla zakresów 6GHz UNII 5-8)
- Dzięki 4096 bitowej modulacji QAM jeden symbol kodować będzie 12 bitów, co powinno skutkować przyśpieszeniem transmisji (zwłaszcza dla klientów znajdujących się w pobliżu AP).
- Technologia Multi-Link Operation (MLO) pozwoli na jednoczesne nadawanie i odbieranie danych, co nie tylko zwiększy przepustowość, ale i znacznie obniży latencję.
Sprzęt obsługujący nowy standard jest już lub wkrótce będzie oferowany przez takich producentów jak: Broadcom, CommScope RUCKUS Networks, Intel, MaxLinear, MediaTek i Qualcomm. WiFi 7 będzie obsługiwane w smartfonie iPhone 16 Pro, który powinnien trafić do sprzedaży jesienią 2024 roku.