Tytuł ma przykuwać uwagę, jednak nawet "wróg" w cudzysłowie to przesada. WiFi jest największym przyjecielem smartfona. Mnogość problemów wymienionych w cz 1 i 2 artykułu stanowi trochę pomieszanie z poplątaniem. W typowym środowisku biurowym nie musimy zazwyczaj prowadzić zaawansowanych analiz, ręcznie alokować kanałów lub zastanawiac się nad parametrami werstwy 2 protokołów 802.11. Faktem jest, że potrzebujemy do takich zastosowań sprzętu klasy enterprise, a nie SOHO. I dobry sprzęt enterprise w dużej mierze dokona autokonfiguracji w zakresie alokacji kanałów, mocy transmisji i innych parametrów L2.
Inaczej rzeczywiście sprawy się mają w środowiskach trudnych: halach produkcyjnych, logistyce, stadionach, itp. - tu rzeczywiście ptorzebna jest optymalizacja prowadzona z dużą wiedzą i doświadczeniem. Jeśli jesteśmy przy zaawansowanych funkcjach WiFi to dziwi brak szerszych informacji o standardzie 802.11ac, zwłaszcza jego wersji 2 (wave 2) - zoptymalizowanej właśnie pod kątem urzadzeń mobilnych - np. Transmit Beamforming. Tak przy okazji to nowe urządzenia mobilne obsługują już 2-3 strumienie danych, a wkrótce zobaczymy urządzenia z obsługą 802.11ac z MU-MIMO - też brak informacji w artykule, tym zabawniejszy, że obok jest link do recenzji AP R710 Ruckus Wireless - który właśnie obsługuje tę funkcję.
Smartfony będa też coraz ściślej integrowac się z WiFi w zakresie podstawowych funkcji głosowych - już obecnie dostępne sa rozwiązania "GSM offload", które pozwalają na przejęcie tych funkcji przez sieci WiFi, możemy też spodziewać się niedługo rozwiązań hybrydowych dostarczanych przez producentów WiFi, którzy wkroczą z nano-komórkami LTE w obszar zajmowany obecnie wyłącznie przez operatorów komórkowych.
Część 3 dotycząca autoryzacji też trochę niepotrzebnie "straszy" 802.1x i PKI - brak wzmianki o autryzacji DPSK, która jest w wielu środowiskach wystarczająca i dużo prostsza w realizacji o pełnego wdrożenia NAC w oparciu o 802.1x
Jest też trochę błędów mertytorycznych, np. "Najczęściej interferencje powodują urządzenia z włączonym Bluetoothem (klawiatury, myszy, zestawy słuchawkowe)", NIE: głównym źródłem interferencji w sieciach WiFi są ... inne sieci WiFi, reszta źródeł ma zwykle znaczenie marginalne.