Analiza na etapie planowania
Przeprowadzenie analizy sieci jest kluczem do zaprojektowania i wdrożenia dobrze funkcjonującej sieci Wi-Fi.Analiza powinna objemowac dwa kluczowe aspekty: zasięg oraz pojemność. Zasięg dotyczy "pokrycia" całego fizycznego obszaru sygnałem o wystarczającej mocy; pojemność dotyczy zapewnienia bezproblemowej obsługi wymaganej liczby klientów.
Analiza na etapie planowania jest szczególnie wskazana w przypadku środowisk „trudnych”, tj. narażonych na zakłócenia, np. dla hal produkcyjnych, magazynów, obiektów w starym budownictwie oraz lokalizacji, na terenie których występuje już dużo pracujących sieci WiFi. Analiza zasięgu prowadzona jest zarówno w trybie pasywnym jak i aktywnym. Tryb pasywny analizy pozwala na zobrazowanie środowiska, określenie źródeł zakłóceń pochodzących z sąsiadujących sieci oraz innych źródeł. W trybie aktywnym analizy następuje łączenie z punktami dostępowymi w celu zebrania dodatkowych informacji. Efektem analizy jest raport, w którym:
- Ustalono i zmierzono źródła oraz siłę zakłóceń radiowych,
- zidentyfikowano potencjalne “martwe strefy”, tj. obszary narażone na zaniki sygnału WiFi,
- ustalono poziom interferencji między kanałami,
- określono idealne lokalizacje dla punktów dostępowych,
- ustalono parametry anten,
- zobrazowano obszary roamingu,
- emulowano pracę klienta, aby ustalić prędkość i jakość transmisji w danym miejscu.

Analiza zasięgu prowadzi zazwyczaj do doboru liczby, typu i parametrów punktów dostepowych i zazwyczaj prowadzona jest z myślą o konkretnym producencie sprzętu Wi-Fi.