E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48226466873

Nadchodzi kolejny przełom - WiFi 6, czyli standard 802.11ax

.

(Uwaga - artykuł ten w pierwotnej wersji został opublikowany 17/10/2017)

Producenci coraz częściej odnoszą się w zapowiedziach produktów do 802.11ax - nowego standardu dla sieci WiFi(*). Z formalnego punktu widzenia 802.11ax nie jest jeszcze oficjalnym standardem zatwierdzonym przez IEEE (akceptacja nastąpi zapewne dopiero w 2019), jednak producenci chipsetów Wi-Fi: Quantenna oraz Qualcomm  wprowadzili do sprzedaży w październiku 2017 pierwsze układy zgodne z proponowanym standardem, zaś producenci sprzętu już wcześniej ogłosili plany wprowadzenia na rynek ruterow zgodnych z 802.11ax. Jednym z producentów, ktorzy zapowiedzieli wprowadzenie w 2018 produktów zgodnych z 802.11ax jest Ruckus.

* Obecnie standard ten nosi nazwę Wi-Fi 6. (11/2020)

Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom nowego standardu: 802.11ax jest ewolucyjną kontynuacją technologii 802.11n oraz ac. Nie wprowadza nowych, przełomowych rozwiązań, nominalnie maksymalna szybkości transmisj danych jest tylko o 37% wyższa niż w 802.11ac, jednak poprzez optymalizację już istniejących technik ax obiecuje nawet kilkukrotne zwiększenie wydajności sieci Wi-Fi. Szacuje się, że maksymalna teoretyczna prędkość transmisji bezprzewodowej wyniesie w tym standardzie ok. 14 Gbps (obecnie ok 6.8 Gbps dla ac fazy 2).

Największą nowością nowego standardu jest wprowadzenie modulacji Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA) do tej pory nieobecnej w sieciach Wi-Fi. OFDMA wykorzystywane jest np. w sieciach WiMAX i LTE. W OFDMA pasmo dzielone jest na jednostki czasowo-częstotliwościowe "time-frequency resource units" - RU, zaś AP przypisuje RU do konkretnych terminali.  Technologia ta pozwoli na oszczędniejsze i jednocześnie "gęstsze" wykorzystanie pasma radiowego, zmniejszenie liczby kolizji i co za tym idzie poprawienie wydajności transmisji - zwłaszcza w środowiskach z dużą liczbą użytkowników. W stosunku do 802.11ac wprowadzono też modulację 1024-QAM pozwalająca na osiągnięcie maksymalnej prędkości transmisji 3.5 Gbps w jednym kanale 160 MHz (dla porównania - 866 Mbps w standardzie ac). W bardziej realistycznym scenariuszu z kanałami 40 MHz, który właściwy jest np. do zastosowań Wi-Fi w przestrzenaich publicznych, takich jak np. stadiony oczekiwać można transmisji 800 Mbps na jeden strumień.

Drugą cechą usprawniającą transmisję w 802.11ax jest zastosowanie Multi-user MIMO (MU-MIMO) - znanego już z 802.11ac - zarówno dla transmisji uplink jak i downlink. Oznacza to, że dane mogą być jednocześnie transmitowane do wielu odbiorców, jak również odbierane od wielu odbiorców naraz - w niezaleznych strumieniach (spatial streams). W celu realizacji transmisji MU-MIMO z wykorzystaniem modulacji OFDMA wprowadzono nowe ramki generowane przez AP: "Triger Frame", które służą synchronizacji transmisji wielostrumieniowej oraz do zarządzania pasmem. MIMO w nowym standardzie może pracować w trybie 8x8, co pozwala na równoległą i dwukierunkową obsługę ośmiu niezależnych strumieni transmisji.

Inne modyfikacje w stosunku do 802.11ac obejmują: próbkowanie pasma (NAV), funkcje związane z oszczędzaniem energii - ważne dla telefonów oraz urzadzeń IoT, dynamiczną fragmentację pakietów oraz różnego rodzaju optymalizacje czasowe.

Obecnie w sieciach Wi-Fi dominuje standard 802.11n, który dość szybko jest wypierany przez nowszą wersję ac. Analizując historię rozwoju technologii bezprzewodowych należy oczekiwać, że ax stanie się standardową technologią za ok 4-5 lat - gdy nadejdzie pora na wymiane kolejnej generacji sprzętu. Warto jednak rozważyć już teraz migrację na nowy standard w tych środowiskach, które są wymagające, tj. tam gdzie liczba, a właściwie gęstość terminali bezprzewodowych jest b. duża oraz wszędzie tam gdzie wymagana jest wysoka przepustowość (np. przy transmisji multimediów).


Zobacz też:

https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ax
https://www.networkworld.com/article/3215907/mobile-wireless/why-80211ax-is-the-next-big-thing-in-wi-fi.html
https://www.computerworld.pl/news/Sa-juz-chipsety-zgodne-z-Wi-Fi-802-11ax,408826.html

 (c) CC & GB

Tags: wifi punkty dostępowe Enterprise ruckus 802.11ac autoryzacja

Kontakt

sprzedaż:

e-mail: sales@cc.com.pl

 


pomoc techniczna:

e-mail: support@cc.com.pl

 

CC Otwarte Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

Dostarczamy bezpieczne rozwiązania sieciowe oraz oprogramowanie od 2001 roku. Projektujemy i wdrażamy infrastrukturę bezpieczeństwa sieciowego: systemy firewall, content security oraz systemy autoryzacji; wdrażamy infrastrukturę sieci LAN, WAN i WiFi. Nasi inżynierowie posiadają certyfikację producentów takich jak: Check Point, HPE / Aruba Networks, Juniper Networks, Palo Alto Networks, Ruckus Networks (Arris), Arista, Fortinet, Flowmon, Fudo Security, Gemalto, Sophos, Vasco, i innych a także certyfikaty CISSP i PRINCE2.

Oferta

  • Dostawa i wdrożenia sieci WiFi
  • Dostawa i wdrożenia sieci LAN i WAN
  • Dostawa i wdrożenie systemów bezpieczeństwa
  • Wsparcie techniczne
  • Outsouring w zakresie administracji systemów IT
  • Oprogramowanie na zamówienie: portale internetowe, aplikacje biznesowe, aplikacje naukowe, aplikacje specjalizowane

Lokalizacja

world-map

Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa

tel. +48 22 646-68-73

faks. +48 22 6063780

sprzedaż - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pomoc techniczna - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.