Zgodnie z popularną wiedzą urządzenia bezprzewodowe takie jak: sprzęt Bluetooth, kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe, itd. mogą być poważnym źródłem zakłóceń dla sieci Wi-Fi. W rzeczywistości najpoważniejszym źródłem interferencji dla WiFi jest ... samo Wifi, o czym pisaliśmy już na tym portalu. Niemniej, inne urządzenia bezprzewodowe także mogą negatywnie wpływać na wydajność komunikacji sieci WLAN. Zazwyczaj jednak nie zdajemy sobie nawet w przybliżeniu sprawy jaki jest ilościowy wpływ tych zakłóceń i jakie urządzenia są najbardziej "niebezpieczne" dla wydajności komunikacji.
Na ostatniej konferencji WLPC (Wireless LAN Professionals Conference) w Berlinie, w której uczestniczyliśmy, inżynierowie firmy Netscout: John Anderson i Chris Hinsz przedstawili wyniki swoich badań dotyczących właśnie tego zagadnienia: wpływu urządzeń RF na systemy WiFi. Pełen zapis wideo dostępny jest tu. Poniżej przedstawiamy w skrócie główne punkty tej prezentacji:
Metodyka badania
Środowisko testowe zbudowane było wewnątrz izolowanej radiowo komory RF. Infrastruktura składała się z: klienta generującego ruch (laptop z programem Iperf ), AP zgodnego z 802.11ac (wykorzystano AP Asus AC1900), serwera Iperf zbierającego statystyki, urządzenia pomiarowego z analizatorem widma: AirMAgnet Spectrum XT oraz urządzenia zakłócającego. W testach badano następujące źródła interferencji:
- Głośnik Bluetooth
- Zestaw słuchawkowy Bluetooth
- Kamera monitoringu
- Analogowy telefon 2.4 GHz
- Cyfrowy telefon 5 GHz
- Kuchenka mikrofalowa
- Domowy zestaw monitoringu video
- Wykrywacz ruchu
- Elektroniczna niania
- modem Zigbee
Co badano?
Aby uzyskać miarodajny poziom odniesienia testy prowadzono przed włączeniem, w trakcie pracy oraz po wyłączeniu urzadzenia zakłócającego. Mierzono zarówno przepustowość dla generowanego ruchu TCP jak i (przy pomocy analizatora widma) siłę sygnału zakłócającego i poziom wypełnienia (duty cycle), czyli procentowe zajęcie w czasie określonego pasma. Dzięki takiej metodyce możliwe było wytłumaczenie obserwowanych spadków przepustowości w poszczególnych testach.
Kto i co zakłóca?
Najważniejsze rezultaty testu są nastepujące:
- Najpoważniejszym źródłem zakłóceń okazały się być urządzenia transmitujące stały strumień danych: kamery monitoringu, elektroniczna niania oraz telefon analogowy. Urzadzenia te były w stanie całkowicie zablokować określone kanały WiFi, tj. prowadziły do rozłączania klienta pracującego na tych kanałach.
- Bezprzewodowy telefon cyfrowy zachowywał się "nieprzewidywalnie" - teoretycznie urządzenia takie posiadają funkcję wykrywania kolizji i zmiany kanału. Jednak funkcja ta jak okazuje się nie zawsze działa poprawnie, w tego typu sytuacji telefon cyfrowy także był w stanie zablokować kanał o szerokości 80 MHz (zakres 5GHz.)
- Kuchenka mikrofalowa zakłóca równomiernie całe pasmo 2.4GHz jednak siła tych zakłóceń jest stosunkowo niewielka i w praktyce tylko w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki możemy się spodziewać istotnych problemów z łącznością degradujących wydajność do 40%.
- Urządzenia BT oraz ZigBee transmitujące sygnał audio wykorzystują wąskie pasmo i mają nieznaczną moc, praktycznie nie wpływają na działanie urządzeń WiFi.
Wyniki w odniesieniu do przepustowości przed i po testach podsumowuje poniższa grafika:
(C) CC & GB