E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48226466873

A co z kabelkami?

.

Rozmawiając o Wi-Fi skupiamy się oczywiście na technologiach radiowych: modulacji, propagacji sygnału, przepustowości - np. w kontekście dostępnych szerokości kanałów, itp. Warto jednak przyjrzeć się tematyce sieci bezprzewodowych pod kątem ... kabli. W typowej sieci Wi-Fi każdy AP jest podłączony do przełącznika Ethernet. Wyjątek stanowią sieci kratowe (mesh), ale nawet w ich przypadku zazwyczaj co 3 AP posiada połączenie kablowe. Do niedawna podłączenie Ethernet nie budziło specjalnych emocji - standardowe łącza o przepustowości 1 Gbps zapewniały aż nadmiar pasma dla każdego AP, zważywszy, że ruch generowany przez pojedynczy AP nie mógł z powodu fizycznych ograniczeń standardów 802.11/a/b/g/n generować danych z większą prędkością.


Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem standardu 802.11ac - poniżej maksymalne teoretycznie możliwe przepustowości AP dla poszczególnych wariantów protokołów radiowych (należy zwrócić uwagę, że maksymalna przepustowość zostanie osiągnięta tylko w specyficznych i wyidealizowanych warunkach testowych):

  • 802.11n:                450 Mbps
  • 802.11ac (Wi-Fi 5): 3.4 Gbps
  • 802.11ax (Wi-Fi 6): 10 Gbps

W praktyce AP obsługujący 802.11ac i pracujący z klientami także obsługujacymi ten standard może wygenerować ruch o prędkości przekraczającej 1 Gbps; przyjmuje się, że ok. 1.5 Gbps jest do osiągnięcia w realnych warunkach pracy. Na rynku pojawiły się punkty dostępowe zaopatrzone w dwa porty Ethernet 1Gbps z opcją agregacji łącza (LAG), jest to jednak rozwiązanie kosztowne i mało praktyczne, z uwagi na konieczność prowadzenia podwójnego okablowania.


Z pomocą przychodzi nam rozwój technologii przewodowego Ethernetu, a konkretnie rozwój standardu multi-gigabit, który pozwala osiagnąć kompromis pomiędzy powszechną, tanią, ale już niewystarczająca dla sieci Wi-Fi technologią 1 Gbps bazującą na łączach Cat 5, a ciągle drogą technologią 10 Gbps wymagającą okablowania standardu Cat 6a:

Standard Ethernet Standard Transmisji    Standard okablowania 100m
1000Base-T 1 Cat 5
2.5GBaset-T 2.5 Cat 5e
5GBase-T   5 Cat 6
10GBase-T   10 Cat 6a

Jak widać, transmisja z prędkością 2.5 Gbps, która jest całkowicie zadowalająca do obsługi AP ze standardem 802.11ac jest możliwa do osiągnięcia z okablowaniem Cat5e. Z kolei 5 Gbps transmisji osiągniemy w standardzie Cat 6. Ze statystyk wynika, że obecnie 46% okablowania Ethernet wykonano w standardzie Cat 5e, zaś kolejne 28% w cat 6, Cat 6a i wyższe poziomy spełnia 27% wykonanych instalacji.

Okablowanie to jednak nie wszystko, musimy dysponować jeszcze przełącznikiem obsługującym standardy multi-gigabit Ehernet. Na szczęście przełączniki z portami 2.5 Gbps są już dostępne na rynku - przykładem są rozwiazania ICX Ruckus Networks, o których niebawem napiszemy w sekcji produktowej :-)

Zobacz też:

https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ax
https://en.wikipedia.org/wiki/2.5GBASE-T_and_5GBASE-T

Tags: wifi punkty dostępowe ruckus 802.11ac 802.11ax Multi-gigabit

Kontakt

sprzedaż:

e-mail: sales@cc.com.pl

 


pomoc techniczna:

e-mail: support@cc.com.pl

 

CC Otwarte Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

Dostarczamy bezpieczne rozwiązania sieciowe oraz oprogramowanie od 2001 roku. Projektujemy i wdrażamy infrastrukturę bezpieczeństwa sieciowego: systemy firewall, content security oraz systemy autoryzacji; wdrażamy infrastrukturę sieci LAN, WAN i WiFi. Nasi inżynierowie posiadają certyfikację producentów takich jak: Check Point, HPE / Aruba Networks, Juniper Networks, Palo Alto Networks, Ruckus Networks (Arris), Arista, Fortinet, Flowmon, Fudo Security, Gemalto, Sophos, Vasco, i innych a także certyfikaty CISSP i PRINCE2.

Oferta

  • Dostawa i wdrożenia sieci WiFi
  • Dostawa i wdrożenia sieci LAN i WAN
  • Dostawa i wdrożenie systemów bezpieczeństwa
  • Wsparcie techniczne
  • Outsouring w zakresie administracji systemów IT
  • Oprogramowanie na zamówienie: portale internetowe, aplikacje biznesowe, aplikacje naukowe, aplikacje specjalizowane

Lokalizacja

world-map

Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa

tel. +48 22 646-68-73

faks. +48 22 6063780

sprzedaż - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pomoc techniczna - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.