10:Kwietnia
Xclaim to rodzina punktów dostępowych klasy SOHO, które charakteryzuje: łatwość wdrażania i zarządzania, niska cena oraz zaawansowana technologia radiowa. Xclaim to "budżetowy" brand firmy Ruckus Wireless znanej z produkcji wysokiej jakości profesjonalnych systemow WiFi klasy Enterprise
Xclaim oferuje obecnie 4 modele AP WiFi:
- Xi-1 - dwupasmowy 2.4/5GHz, do zastosowań wewnętrznych zgodny z 2x2 802.11n (transfer do 300 Mb/s)
- Xi-2 - dwupasmowy 2.4/5GHz, do zastosowań wewnętrznych zgodny z 2x2 802.11n (transfer do 600 Mb/s)
- Xi-3 - dwupasmowy 2.4/5GHz, do zastosowań wewnętrznych zgodny z 2x2 802.11ac (transfer do 1167 Mb/s)
- Xo-1- dwupasmowy 2.4/5GHz, do zastosowań zewnętrznych zgodny z 2x2 802.11ac (transfer do 1167 Mb/s)
Test Xi-1
Model Xi-1 może pracować w paśmie 2.4 GHz lub 5 Ghz (do wyboru - w jednym na raz), czym różni się od pozostałych - bardziej zaawansowanych modeli. Xi-1 kosztuje 89 USD i za taką kwotę jest obecnie do nabycia w detalu także w Polsce (plus koszt transportu ok. 25 USD).
Opakowanie, które otrzymamy zawiera: punkt dostępowy, zasilacz PoE, kabel 220V, wkręty i kołki mocujące oraz ulotkę dotyczącą bezpieczeństwa eksploatacji. Nie jest dołączona instrukcja ani płytka CD - z uwagi na zarządzanie poprzez telefon lub tablet i b. intuicyjny interfejs dodatkowe materiały nie są potrzebne.
Uwaga - brak kabli Ethernet - warto zwrócić uwage, że w komplecie nie otrzymujemy kabli Ethernet. O ile nie dysponujemy przełącznikiem PoE (Power over Ethernet) lub zasilaczem 12V/1A do uruchomienia Xi-1 potrzebować będziemy 2 kabli: wchodzącego i wychodzącego do zasilacza PoE. Maksymalny pobór mocy Xi-1 wynosi 6.7 W (średnio 3W) co daje spory zapas nawet w przypadku słabej jakości przełączników PoE.
Na uwagę zasługują niewielkie rozmiary AP: 13 cm x 13 cm i 2.8 cm grubości, waga wynosi 198 g. Pod względem konstrukcyjnym Xi-1 odpowiada praktycznie dokładnie modelowi ZF-7371 Ruckusa, zapatrzony jest w takie same jak ZF zatrzaski montażowe oraz kanał kablowy, co w AP tej klasy jest pozytywnym zaskoczeniem.
Access Point wyposażony jest w jedno gniazdo RJ-45 Ethernet 10/100/1000, które pozwala jednocześnie na zasilanie poprzez PoE zgodnie ze standardem 802.3af. Obok znajduje się gniazdko do zasilania DC oraz przycisk reset przywracjący ustawienie fabryczne. Obudowa zaopatrzona jest też w blokade anty-kradzieżową typu Kensington.
Podłączenie i testy.
Po otwarciu, rozpakowaniu i podłączeniu kabli pozostaje jeszcze jedna czynność zanim przystąpimy do uruchomienia rutera: na smartfonie lub tablecie zgodnym z Android 4.x, 5.x lub Apple IOS (iPhone, iPad) musimy zainstalować darmową aplikację "Harmony" służącą do zarządzania. Producent ułatwia nam to zadanie załączając kartkę z QR-code którego zeskanowanie przekierowuje nas na stronę prowadząca do aplikacji w Apple iTunes lub Google Play. Aplikacja Harmony jest stosunkowo niewielka (5 MB) , po jej instalacji możemy od razu przejść do konfiguracji sieci.
Po podłączeniu do zasilania oraz sieci AP bootuje się, co jest sygnalizowane świeceniem czerwonej lampki LED. Po około 20 s. LED przyjmuje kolor zielony i AP gotowy jest do pracy. Jeśli w naszej sieci funkcjonuje serwer DHCP Xclaim przyjmuje z niego automatycznie ustawienia sieciowe, w przyciwnym razie nadawany jest domyślny adres IP 192.168.0.1. Fabrycznie nowe AP udostępniają jedną otwartą sieć WLAN o nazwie xclaim-config.
Harmony - konfiguracja sieci
Harmony uruchamia się w trybie kreatora: podajemy hasło chroniące aplikację oraz opcjonalnie dane nowej sieci WLAN (ten etap można pominąć), po czym gotowa jest ona do pracy. Aplikacja pozwala na konfigurację poszczególnych AP, sieci WLAN (do 4 na jeden AP) oraz przypisywania AP do WLAN-ów (oraz WLAN-ów do AP). Pierwszą wykonaną czynnością powinno być "odkrycie" wszystkich urządzeń Xclaim znajdujących się w zasięgu. Aplikacja tworzy ich listę, po czym możemy przystąpić do konfigurowania.
Uwaga - przy konfiguracji należy zwrócić uwagę czy smartfon nie znajduje się w zasięgu innej sieci WiFi, do której automatycznie się łączy - w takiej sytuacji przy restarcie konfigurowanego AP utracimy z nim łączność.
Definjując WLAN-u określamy nazwy SSID oraz tryb dostępu: otwarty lub chroniony - w tym przypadku używany jest protokół WPA2. Producent nie przewidział innych trybów w szczególności: WPS i WPA, co z uwagi na niedoskonałości tych protokołów jest decyzją słuszną.
Konfigurując AP możemy wybrać kanał, a przypadku Xi-1 musimy tez ustalić czy pracujemy w zakresie 2.4 czy 5 GHz. AP może też pracować w trybie automatycznego wyboru kanału, co zwykle jest najlepszą opcją. Inne przydatne ustawienia obejmują nazwę i opis lokalizacji AP (przydatne przy ewidencji) i ustawienia sieciowe.
Po przypisaniu AP do nowego WLAN (lub WLAN-ów) automatycznie wyłączany jest SSID xclaim-config. Jest to sensowne rozwiązania, gdyż w przeciwnym wypadku sieć pozostawała by otwarta dla osób postronnych. Do administrowanai możemy użyć dowolnego zdefiniowanego WLAN-u, możemy też zmienić tryb dostępu do xclaim-config z otwartego na chroniony hasłem (WPA2).
Statystyki
Ostatnim elementem interfejsu administracyjnego są statystyki. Tutaj możemy być zaskoczeni szczegółowością prezentowanych informacji.
Statystyki dotyczą:
- całkowitej, zagregowanej wielkości ruchu w całej sieci oraz per AP
- informacji o stopniu obciążenia AP
- informacji o AP: lista klientów, statystyki transferu - liczba przesłanych KB i pakietów
- informacji o poszczególnych klientach (nazwa, adres MAC), typ urządzenia, transfer w KB pakietach, RSSI
- średniej prędkości transmisji
W.w. dane prezentowane są w czytelnej postaci, zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu".
Interfejs Web oraz interfejs CLI
Oprócz Harmony producent umożliwia też dostęp do AP przy pomocy przeglądarki. Nie jest to oficjalnie wspierany tryb konfiguracji i opis interfejsu (oraz parametry logowania) są dość dobrze „ukryte” na forach wsparcia technicznego. Interfejs WWW udostępnia praktycznie te same funkcje co Harmony, istnieje jednak jedna kluczowa różnica: w przypadku konfiguracji WWW musimy zalogować się do każdego AP i "ręcznie" określić udostępniane przez niego sieci. W interfejsie Harmony przypisanie AP do WLAN sprowadza się do kliknięcia na liście AP na ekranie definiowana WLAN-u. AP pozwalają też na dostęp CLI przy pomocy protokołu SSH, jednak ten tryb dostępu nie jest nigdzie udokumentowany i używany jest praktycznie tylko w trybie debugowania i wsparcia świadczonego poprzez forum wsparcia. Dla zainteresowanych:
- Adres strony z informacjami o Xclaim Web GUI
- Dane dostepowe do zalogowania się do nie skonfigurowanego rutera: xclaim-mfg / mfg-admin12
Wnioski - Funkcje
Funkcjonalnie punkty dostępowe XClaim lokują się w grupie produktow SOHO, warto jednak zwrócić uwagę na kilka cech typowych dla produktów wyższej klasy:
- Centralne zarządzanie (bez-kontrolera) i automatyczne wykrywanie AP
- Automatyczny wybór kanału pracy
- Automatyczne priorytety ruchu sieciowego
- Izolacja klientów (klienci połączeni do jednego AP "nie widzą się" wzajemnie - opcja konfiguracyjna)
- do 4 SSID na AP
Zarządzanie poprzez aplikację mobilną jest cechą wyróżniającą rodzinę Xclaim. Nasze obawy dotyczące czysto ergonomicznej strony takiego rozwiązania okazały się niesłuszne - Harmony jest dobrze dopracowana pod względem interfejsu użytkownika i zarządzanie przy pomocy telefonów z ekranem wielkości 4,5" - 5" odbywa się bezproblemowo.
Wnioski – zasięg
Przetestowaliśmy zasięg AP porównując siłę sygnału z siłą sygnału AP Ruckus ZF-7371 Ruckus Wireless. AP Ruckusa umieszczony został ok 0.5 m od AP Xclaim. Następnie badaliśmy siłę sygnału w różnych punktach lokalizacji (użyto aplikacji „WiFiAnalyzer”), a rezultaty pokazano na zrzutach ekranu niżej. Wniosek z testów jest nastepujący: do pewnej granicznej odległości od AP zarówno Xclaim jak i Ruckus są w stanie zapewnić podobną siłę sygnału. Dopiero blisko niskich wartości rzędu -80dBm - -90dBm obserwujemy szybsze zanikanie sygnału xClaim. W praktyce test ten ma tylko charakter orientacyjny - dokładniejsze badanie wymagalo by sprawdzenia szybkości transmisji w funkcji siły sygnału – wyniki takich testów postaramy się przedstawić wkrótce.
Wnioski - Zastosowania
Punkty dostepowe Xclaim przeznaczone są do rynku SOHO - małych firm. Jeden AP może obsłużyć wg. specyfikacji do 100 użytkowników, zarządzać możemy zaś liczbą do 10 AP. Interfejs administracyjny pozwala w łatwy i intuicyjny sposób zarządzać WLAN-ami. Przykładowo, w prosty sposób możemy stworzyć sieć w średnim biurze o powierzchni ok 100 m2 posiadającym dodatkowo magazyn i salę konferencyjną: korzystając z 3 AP możemy utworzyć sieci o nazwach "biuro", "magazyn", "konferencyjna", z których pierwsza obsługiwana jest przez wszystkie AP, druga przez dwa z nich, a ostatnia przez jeden bardziej wydajny (np. Xi-2). Punkty dostepowe xClaim nie posiadają funkcji typowych dla systemów klasy Enterprise - nie jest możliwa autoryzacja użytkowników poprzez domenę Windows, nie ma mechanizmu biletów (tj. haseł ważnych przez określony czas), nie jest obsługiwany protokoł 802.11x ani autoryzacja DPSK. Niemniej, zestaw funkcji Xclaim jest całkowicie wystarczający do typowych zastosowań SOHO, a technologia Ruckusa gwarantuje wydajne i bezawaryjne funkcjonowanie sieci.