E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48226466873

Standard Wi-Fi 6, czyli 802.11ax - rok po

.

Mija rok od faktycznego wprowadzenia(*) na rynek nowego standardu Wi-Fi - IEEE 802.11ax, lub wg. nowej nomenklatury Wi-Fi 6. Standard ten opisywaliśmy w artykule - "Nadchodzi kolejny przełom" . Po kilkunastu miesiącach jakie upłynęły od pojawianie się pierwszych AP obsługujących nowy standard. Na początku 2019 r. dostępnych jest już wiele modeli AP zgodnych z ax, np.:

  • Aerohive - AP650
  • Aruba - AP-510
  • CISCO - Meraki MR45, MR55
  • Ruckus - R730

Czy nowy standard spełnił oczekiwania dotyczące większej wydajności? Na to pytanie ciagle trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi , gdyż w użyciu jest zbyt mało klientow z nim zgodnych. Maksymalna prędkość transmisji osiągana przy modulacji 1024-QAM i kanale szerokosci 160 Mhz wynosi 1200 Mbps - Użycie maksymalnej liczby równoległych strumieni danych, modyfikacje w warstwie MAC związane z zarządzaniem transmisją oraz inne modyfikacje w stosunku do 802.11ac, czysto teoretycznie pozwalają  na osiagniecie przepustowości 14 Gbps, w praktyce na targach CES 2 2018 zademonstrowano przepustowości rzędu 11 Gbps, co wydaje się być predkością transmisji nie do zrealizowania w standardowych środowiskach biurowych i przemysłowych.

Czego możemy więc w praktyce oczekiwać od 802.11ax obecnie - w 2019 r.? Z całą pewnościa standard został pozytywnie przyjęty przez branżę, o czym świadczą obecne trendy - dynamika wzrostu oferty chipsetow oraz modeli AP jak i klientów zgodnych z ax. Warto pamiętać, że ax oferuje nie tylko wyższe przepustowości poprzez rozwój technik modulacji (jak to miało głównie miejsce w 802.11ac). Zmiany dotyczące 802.11ac są dużo głębsze - nawet w przypadku gdy tylko część klientów będzie obsługiwała nowy standard, wszyscy Uczestnicy sieci bezprzewodowej skorzystają na efektywniejszym wykorzystaniu pasma. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważne jest też wprowadzenie do 802.11ax nowego standardu WPA3 (zastępującego WPA2). Wreszcie, w przeciwieństwie do 802.11ac, który dotyczył wyłącznie pasma 5 GHz standard ax może funkcjonować także w paśmie 2.4GHz - przewiduje się, że będzie to miało duże znaczenie dla sprawnej obsługi coraz większej liczby urządzeń internetu rzeczy (IoT). Kilka lat temu przewidywano spadek znaczenia pasma 2.4GHz - zatłoczonego i jednocześnie nie zapewniajacego takich przepustowości jak pasmo 5GHz. Praktyka zweryfikowała te opinie, zaleta jaką jest większy zasięg powodują, że pasmo 2.4 GHz jest i nadal będzie wykorzystywane. Takie funkcje 802.11ax jak "kolorowanie" BSS redukują takie niedogodnśsci jak mała liczba nie nakładających się kanałów.

Obecnie standard 802.11ax nie jest jeszcze formalnie ratyfikowany (dostępność zgodonego z nim sprzętu nie powinan dziwić, podobnie było w przeszłości ze standardami 802.11n oraz ac). Możemy spodziewać się że w ciągu kilkunastu - 20 miesięcy od ratyfikacji standardu pojawi się krytyczna masa klientów i sieci faktycznie wykorzystujących wszystkie zalety ax.


(*) Pierwsze chipsety obsługujące 802.11ax pojawiły się już pod koniec 2016 - jeszcze w trakcie trwania prac nad nowym standardem. Pod koniec 2017 r. pojawiły się AP obsługujące ax, jednak czołowi gracze na rynku ernterprise Wi-Fi (Aerohive, Aruba, CISCO, Ruckus), wprowadzili swoje rozwiązania w 2018 r.  Pod koniec 2018 chipsety zgodne z nowym standardem oferowali już wszyscy czołowi producenci, tj.  Broadcom. Marvell, Qualcomm oraz Intel. Pierwszy smartfon zgodny z 802.11ax Samsung Galaxy S10 miał premierę 8 marca 2019 r.


Zobacz też:

https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ax

 (c) CC & GB

Tags: wifi Enterprise ruckus aruba 802.11ac autoryzacja

Kontakt

sprzedaż:

e-mail: sales@cc.com.pl

 


pomoc techniczna:

e-mail: support@cc.com.pl

 

CC Otwarte Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

Dostarczamy bezpieczne rozwiązania sieciowe oraz oprogramowanie od 2001 roku. Projektujemy i wdrażamy infrastrukturę bezpieczeństwa sieciowego: systemy firewall, content security oraz systemy autoryzacji; wdrażamy infrastrukturę sieci LAN, WAN i WiFi. Nasi inżynierowie posiadają certyfikację producentów takich jak: Check Point, HPE / Aruba Networks, Juniper Networks, Palo Alto Networks, Ruckus Networks (Arris), Arista, Fortinet, Flowmon, Fudo Security, Gemalto, Sophos, Vasco, i innych a także certyfikaty CISSP i PRINCE2.

Oferta

  • Dostawa i wdrożenia sieci WiFi
  • Dostawa i wdrożenia sieci LAN i WAN
  • Dostawa i wdrożenie systemów bezpieczeństwa
  • Wsparcie techniczne
  • Outsouring w zakresie administracji systemów IT
  • Oprogramowanie na zamówienie: portale internetowe, aplikacje biznesowe, aplikacje naukowe, aplikacje specjalizowane

Lokalizacja

world-map

Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa

tel. +48 22 646-68-73

faks. +48 22 6063780

sprzedaż - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pomoc techniczna - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.